Hoppa till huvudinnehållet

Om organisationen

Länsmusikens uppdrag är att producera, utveckla och stödja professionell scenkonst och musik i Örebro kommun och län. Ett bra kulturutbud ger positiva effekter på städers sociala och ekonomiska utveckling. Det blir en attraktiv plats att leva och bo på.

Länsmusiken i Örebro AB är dotterbolag till Örebro kommuns koncern Rådhuset AB och ägs till 91 procent av Örebro kommun och till nio procent av Örebro läns landsting.  Verksamheten grundas i Örebro Konserthus och Svenska Kammarorkestern men innefattar också flera kreativa samarbeten som gynnar regionens kulturutbud.

Länsmusikens styrelse är vald från Örebro kommun och landsting och ser ut så här:

Ledamöter

Ordförande: Gunn Öjebrandt gunn.ojebrandt@kristdemokraterna.se

Jacob Brönnum bronnum1@gmail.com

Lena Widestrand lenawide2@gmail.com

Jimmy Nordgren jimmy.nordgren@orebro.se

Anna Stark anna.stark@svenskakyrkan.se

Ann-Britt Stålblad ann-britt@stalblad.se

Börje Ström borje.strom@orebro.se

Åsa Pitkänen asaand18@hotmail.com

Suppleanter

Laila Johansson lajotallbacken@gmail.com

Malin Tinjan malin.tinjan@gmail.com

Andy Silva Goncalves andy.goncalves96@gmail.com

Håkan Söderman hakan.soderman@lekeberg.se

Margareta Scherlund margareta.scherlund@icloud.com

Lekmannarevisor

Sven Landh sven.landh@orebro.se

Kerstin Nilsson kerstin.nilsson.hh@oru.se

Suppleant lekmannarevisorer

Gösta Örtensjö gosta.ortensjo@orebro.se

Annica Blomgren annica.blomgren@degerfors.se

Auktoriserad revisor

Gunilla Andersson, EY

Läs Länsmusiken i Örebro AB:s Verksamhetsberättelse 2015 (pdf).PDF

Läs Länsmusiken i Örebro AB:s Verksamhetsberättelse 2016 (pdf).PDF

Läs Länsmusiken i Örebro AB:s Verksamhetsberättelse 2017 (pdf).PDF

Läs Länsmusiken i Örebro AB:s Verksamhetsberättelse 2018 (pdf).PDF