Hoppa till huvudinnehållet

Om organisationen

Länsmusikens uppdrag är att producera, utveckla och stödja professionell scenkonst och musik i Örebro kommun och län. Ett bra kulturutbud ger positiva effekter på städers sociala och ekonomiska utveckling. Det blir en attraktiv plats att leva och bo på.

Länsmusiken i Örebro AB är dotterbolag till Örebro kommuns koncern Rådhuset AB och ägs till 91 procent av Örebro kommun och till nio procent av Örebro läns landsting.  Verksamheten grundas i Örebro Konserthus och Svenska Kammarorkestern men innefattar också flera kreativa samarbeten som gynnar regionens kulturutbud.

Länsmusikens styrelse är vald från Örebro kommun och landsting och ser ut så här:

Ledamöter

Ordförande: Gunn Öjebrandt gunn.ojebrandt@kristdemokraterna.se

Ann-Britt Stålblad ann-britt@stalblad.se

Börje Ström borje.strom@orebro.se

Bengt Storbacka bengt.storbacka@lindesberg.se

Carl Anders Alsätra callealsatra@gmail.com

Håkan Larsson haakan.larsson@hotmail.com

Håkan Söderman hakan.soderman@lekeberg.se

Linus Haraldsson linusharaldsson@hotmail.com

Margareta Johansson margareta.a.johansson@orebro.se

Suppleanter

Lena Widestrand lenawide@comhem.se

Malin Tinjan malin.tinjan@gmail.com

Marcus Willén marcus.r.willen@gmail.com

Margareta Carlsson 9730Karlsson@telia.com

Tomas Hagenfors hagenfors@tomsing.se

Lekmannarevisorer

Gordana Sutic Gordana.Sutic@Lekeberg.se

Sven Landh sven.landh@orebro.se

Suppleant lekmannarevisorer

Birgitta Rajkovic info@gallerikarlslund.se

Lars Norling

Auktoriserad revisor

Gunilla Andersson, EY

Läs mer om organisationen i Länsmusiken i Örebro AB:s verksamhetsberättelse 2015 (pdf).PDF